Nawigacja

Dla nauczycieli

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego z cyklu „Nasze ulubione zwierzęta domowe”

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego z cyklu 
„Nasze ulubione zwierzęta domowe”

Przygotowała: mgr Agnieszka Radosz- Ciszewska

Grupa:I część-3-latki ; II część - dzieci z wszystkich grup wiekowych

TEMAT: „ Poznajemy z bliska zwierzęta domowe —psa ".

HASŁO PROGRAMOWE:
- Zaznajomienie się ze zwierzętami spotykanymi w najbliższym otoczeniu, hodowanymi przez człowieka.
- Zaznajomienie się ze zwierzętami hodowanymi w gospodarstwie domowym – PIES.
- Nazwa, wygląd zwierząt dorosłych i młodych, sposób poruszania się i odżywianie, charakterystyczne głosy.

CELE:
zapoznaje się z wyglądem zwierzęcia, (sposobem poruszania się, odżywiania, charakterystycznym głosem) i jego rolą w otoczeniu człowieka.
dziecko zna sylwetkę psa z wyróżnieniem charakterystycznych części ciała
(głowa, uszy, ogon, łapy)
rozumie potrzeby psa.
wdraża się do humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami.
- zna pojęcia: nos, uszy, łapy, sierść, ogon
- ćwiczy spostrzegawczość i percepcję słuchową na materiale niewerbalnym
 - potrafi naśladować głos psa
- potrafi przeliczać w zakresie do 2
- rozwija sprawności manualne podczas zajęć plastycznych
  - rozwija pozytywny stosunek do zwierząt
- określa wielkości :duży,mały·  

METODY:
Słowna : Przekazywanie żywym słowem treści związanych z w/w tematem.
Czynna: Bezpośredni kontakt z psem (dotykanie, głaskanie), .
Oglądowa :Bezpośrednia obserwacja zachowania psa, oraz przedmiotów z nim związanych.

FORMY :
Zabawowa, zespołowa, indywidualna.

POMOCE :
żywy pies Leon,przedmioty codziennego użytku związane ze zwierzęciem,
ilustracja psa, małe obrazki z psami różnych ras,rysunki dużej i małej budy, 
dużego i małego psa, dużej i małej miseczki,kaseta z odgłosami psa,magnetofon
kontury dużych i małych psów,duża i mała buda
Forma: praca z całą grupą (pokazowa), indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Zabawa ruchowa do piosenki „Przyjaciel As”
2.Obserwacja psa przyprowadzonego do przedszkola
- Rozmowa: zapoznanie z wyglądem psa, delikatne dotykanie i głaskanie(określanie właściwości sierści)
- wyodrębnienie poszczególnych części jego ciała (głowa, uszy itd.)
3. Zabawa naśladowcza: jak chodzą psy, jak szczekają, itd.
4. Utrwalenie pojęć matematycznych; duży-mały, duża-mała - dopasowywanie na dywanie wg kryterium wielkości budy psa i miski do dużego i małego psa 
5. Zabawa ruchowa „Pieski" - dzieci chodzą po sali na czworakach, zmęczyły się,
więc siadają wy stawiają języki i oddychają całą buzią- ćwiczenie podniebienia
miękkiego.
6. Słuchanie nagrań z taśmy magnetofonowej - ćwiczenia percepcji słuchowej na
materiale niewerbalnym.
7. Naśladowanie głosu psa - ćwiczenia ortofoniczne.

CZĘŚĆ WSPÓLNA DLA DZIECI Z WSZYSTKICH GRUP
8.Prezentacja umiejętności psa dla dzieci z wszystkich grup w holu przedszkola. 
- Zapoznanie dzieci z karmą dla psa:różne rodzaje karmy suchej – oglądanie, wąchanie.
- Karmienie psa - witaminy jako uzupełnienie diety.
- Higiena psa – grzebień, szczotka, szampon. (czesanie).
- Humanitarne obchodzenie się ze zwierzętami – dlaczego nie robimy krzywdy psu? – krótka rozmowa.
- Krótki pokaz tresury psa
- Wspólne zdjęcie
- Zabawa z psem- aportowanie
9.Spacer z psem na smyczy wokół sali.
10.Nagrodzenie psa smakołykami.



 

Wiadomości

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne nr 43 w Rzeszowie
    ul.Cicha 5
    35-326 Rzeszów

  • dyrektor: 177483470
    księgowość: 177483473

Galeria zdjęć

Niedziela 31.08.2014

Ilość odwiedzin: 328811